Naše rodina vždy doufala, že jsme po vzoru Saturnina typičtí vrhači koblih. A tak jsme jednoho dne prodali svůj dům, opustili zaměstnání i civilizaci. Bez špetky zkušeností, s minimem teoretických znalostí, ale s obrovským nadšením jsme se vrhli do provozování penzionu na samém okraji Šumavy. Náš život se od základu změnil a změnili jsme se i my. Našli jsme svůj ráj na zemi a srdečně Vás všechny zveme k jeho návštěvě, ať už osobně nebo prostřednictvím našeho vyprávění.
Lucka, Pedro, Lukáš, a náš nesmrtelný kocour Mourek.
(léto 2013)
Z těch, co jsou nespokojeni se svým životem můžeme udělat tři skupiny. Z té první vám předloží desítky logických argumentů proč změna není možná. Lidé z druhé skupiny se oddávají snění jaké by to bylo kdyby… Třetí skupina prostě jde a svůj život změní. Naše rodina patřila dlouhá léta do skupiny číslo dvě. Volné chvíle jsme trávili na internetu hledáním ideální nemovitosti pro nový začátek. Na nekonečných procházkách s vínem jsme plánovali, jaké dobroty budeme nabízet v naší stylové vinárně/kavárně/cukrárně/prodejně zdravé výživy v Praze, jak romantické bude provozovat malý hotýlek na jihu Itálie nebo jak praktické bude mít apartmány k pronájmu na Kanárských ostrovech nebo v Dolomitech. Co jsme v žádném případě nechtěli, byl provoz penzionu v Čechách.
Drtivá většina nalezených nemovitostí se vyznačovala následujícími nedostatky: úplně blbý místo, úplně, ale úplně nedostupná cena, katastrofální stav, minimální prostor, příliš velký prostor… A pak nás jednoho dne upoutal inzerát na prodej chaloupky s modrými kachlovými kamny. Jednalo se o zavedený penzion u Lipna, vkusně zrekonstruovaný a za přijatelnou cenu. O existenci Lipna a jeho umístění jsme měli jen mlhavou představu. Na štěstí je ale na světě google a ten vám zjistí cokoliv. Netrvalo dlouho a stali se z nás experti na Lipensko a podnikání v této oblasti.
Booking.com
V autě jsme toho moc nenamluvili. Ukázalo se, že penzion měl pěkná jen ta kachlová kamna. Zbytek byl prostě děs a hrůza. Když dáte foťák do ruky správnému člověku, dokáže s ním hotové zázraky. Ve chvíli, kdy projíždíme obcí Hůrka, míjíme dům pobitý eternitem natřeným oranžovou barvou. Mávnu rukou tím směrem: „To oranžový strašidlo je taky na prodej.” „Nestavíme se tam na kafe?” ptá se Pedro. Čas máme, takže vlastně proč ne.
Od chvíle, kdy jsme se posadili na popraskané betonové terase do plastových židlí jsme to cítili. Následná prohlídka to už jen potvrdila. Penzion byl velký akorát pro naší rodinu a nevyžadoval žádné zásadní rekonstrukce. Potřeboval pouze změnit vzhled podle našich představ. Majitelé nás nasměrovali na nejbližší pláž a my si šli rovnat myšlenky.
Stáli jsme na břehu jezera a mlčky pozorovali nekonečnou vodní plochu. V tom okamžiku se nám Lipno dostalo pod kůži. Lehký vánek čeřil modrou hladinu a zpíval nám svou stříbrnou píseň. Píseň o věčném mládí ducha, o lidské touze a fantazii. A my jsme věděli, že tohle místo už budeme navždycky milovat a že už nikdy nebudeme chtít žít kdekoliv jinde na světě.